Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Opatovská Nová Ves - oficiálna stránka obceHľadať
 
 

Symboly obce

Erb obce Opatovská Nová Ves

erb.jpg

Názov obce korení v slove „opát“ a z toho vychádzajú aj symboly na erbe našej obce. Medzi základné atribúty úradu opáta patrí predovšetkým opátska berla. Ide o palicu, v starších časoch jednoduchú, neskôr zdobenú, s ohnutou hlavicou, ktorá má symbolizovať pokoru. Súčasťou berly je sudarium, alebo tiež velum, čo je pruh látky upevnený na berle, určený na to, aby sa ruka nedotýkala priamo barly. Dôležité a významné je natočenie berly, pretože heraldika tým rozlišuje od seba erb biskupa a erb opáta. Kým berla biskupa je otočená hlavicou smerom von, berla opáta smeruje dovnútra, a to z toho dôvodu, že právomoc opáta je obmedzená len na vnútro kláštora. Erb je ďalej doplnený motívom hrozna, čo bolo želaním obce.

 

Vlajka obce Opatovská Nová Ves

vlajka.jpg

Vlajka Opatovskej Novej Vsi pozostáva z piatich pozdížnych pruhov žltého (2/7), modrého (1/7), bieleho (1/7), žltého (1/7) a modrého (2/7). Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t. j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny listu vlajky.

pečať
Pečať obce Opatovská Nová Ves

Pečať Opatovskej Novej Vsi je okruhlá, uprostred s obecným symbolom a kruhopisom .OBEC. OPATOVSKÁ NOVÁ VES. Pečať má priemer 35 mm.

 


 

dnes je: 16.7.2019

meniny má: Drahomír

podrobný kalendár

webygroup
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka